Tuvojas jaunā apkures sezona, un, neskatoties uz to, ka energoresursu izmaksas šogad sagaidāmas zemākas nekā pērn, tomēr, iegādājoties mājokli, lielāka uzmanība ir jāpievērš māju energoefektivitātei. Jaunbūves šajā ziņā ir ārpus konkurences. Par to pārliecinājās žurnāls m2 un portāls varianti.lv, iepazīstoties ar pagājušā gada apkures rēķiniem, ko saņēma jauno YIT projektu iedzīvotāji.
– Nenoliedzami, dzīvojot jaunbūvēs, iedzīvotājam ir lielāka iespēja ietekmēt izmaksas, kas saistītas ar mājokļa uzturēšanu, – saka Renāte Vandere, YIT mārketinga un pārdošanas nodaļas vadītāja. – Pārdomātāku un individuālāku resursu patēriņa kontroli nodrošina mūsdienīgi risinājumi (siltuma un ūdens skaitītāji, kontroles iespējas un atbilstošs aprīkojums). Taču, analizējot un salīdzinot rēķinus un izdevumus arī vienādas vai pavisam līdzīgas platības mājokļiem, jāņem vērā iedzīvotāju individuālie paradumi. Rēķina apmēru var ietekmēt ne tikai debess puse, kurā atrodas dzīvoklis (ziemā dienvidu pusē saule silda istabu visas dienas garumā) vai stāvs, bet arī ierastais komforta līmenis, piemēram, temperatūras izvēle dzīvoklī, dzīvesveids vai dienas režīms, kas paredz ilgstošu uzturēšanos mājās vai gluži pretēji – pavisam īsu.
Pērnās ziemas apkures perioda rēķinu izpēte vienā no standarta klases YIT projektiem Rīgā ar A+ klases energosertifikātu liecina, ka 2-istabu dzīvokļu īpašnieki ar vidējo platību 47 kvadrātmetri (ieskaitot balkonu) par apkuri mēnesī maksāja no 35 līdz 68 eiro, 3-istabu dzīvokļu saimnieki atkarībā no platības – 44-108 eiro mēnesī, bet 4-istabu dzīvokļu īpašnieki – 85–120 eiro, ieskaitot PVN, turklāt ņemot vērā, ka tie bija pēdējās desmitgades augstākie siltuma tarifi.
– Kā attīstītājiem izdodas panākt augstu ēku energoefektivitāti?
– Izstrādājot būvprojektu, pastiprināta uzmanība tiek pievērsta siltumenerģijas līmenim, tiek novērtēta ēkas energoefektivitāte un piešķirta tai energoefektivitātes klase, – tehnisko pusi komentē Jānis Krūmiņš, YIT LATVIJA Celtniecības un garantiju nodaļas vadītājs. – Visi jaunie projekti tiek izstrādāti atbilstoši vismaz A klases energoefektivitātes standartam, kas ļauj iedzīvotājiem ne tikai kontrolēt enerģijas patēriņu, bet arī būtiski ietaupīt savus finanšu resursus, saprātīgi tos izmantojot un pārskatot savus paradumus. Runa ir par visiem enerģijas avotiem, ne tikai par siltumu. Teiksim, elektrība. LED lampas, salīdzinot ar tradicionālajām kvēlspuldzēm, ietaupa līdz pat 50% elektroenerģijas. Tajā pašā laikā LED spuldzes kalpo ilgāku laiku un ir viegli utilizējamas. Savos projektos LED apgaismojumu izmantojam ēku koplietošanas telpās.
Jaunajos projektos tiek uzstādīta regulējama ventilācijas sistēma ar rekuperācijas funkciju. Tās darbības princips ir balstīts uz siltuma izvadi no izplūdes gaisa un vienlaicīgu no ārpuses ienākošā gaisa uzsildīšanu. Tas nodrošina svaiga gaisa plūsmu dzīvoklī visas dienas garumā, pasargā interjeru no pelējuma un kondensāta veidošanās uz logiem, kā arī samazina apkures izmaksas. Šo ventilācijas sistēmu izmantosim arī citos turpmākajos YIT projektos.
Būvniecības laikā īpašu uzmanību pievēršam arī visu būvmateriālu pareizai montāžai atbilstoši ražotāja prasībām. Ēkas augstai energoefektivitātei svarīga ir pareiza materiālu izvēle. Savos projektos izmantojam materiālus un produktus ar EPD (Environmental Product Declaration) sertifikātu, tas ir, ar minimālu ietekmi uz vidi. Mēs rūpīgi izvērtējam arī savus piegādātājus, jo viens no sadarbības kritērijiem ir viņu atbilstība ISO 14001 standartam.
Pabeidzot būvniecību, uzceltajai ēkai veicam vairākus testus: trokšņu līmeņa pārbaudi attiecībā uz atbilstību projekta dokumentācijai, siltuma noplūdes pārbaudes ar termokameru, pārspiediena testēšanu, tādējādi pārbaudot ēkas blīvumu, kā arī veicot siltumenerģijas monitoringu.
– Kādus konstruktīvos risinājumus atbalsta YIT? No kā tiek izgatavoti jūsu ēku karkasi?
– Ēku norobežojošajās konstrukcijās izmantojam rūpnieciski ražotus trīsslāņu dzelzsbetona sienu paneļus, kur iekšējās un arējās sienas ir no dzelzsbetona, bet pa vidu tiek izmantots poliuretāna vai attiecīgi vates siltumizolācijas materiāls, kas nodrošina augstas energoefektivitātes prasību izpildi. Šādu gatavu dzelzsbetona elementu izmantošana objektos no produktivitātes viedokļa ļauj ietaupīt laiku, bet no kvalitātes viedokļa – samazina riskus būvniecības montāžas laikā, salīdzinot ar tradicionālo metodi, kad sienu izbūves un siltināšanas darbi tiek veikti dažādu laika apstākļu ietekmē.
Projektos izmantojam trīs stiklu pakešu logus, kas nodrošina gan labu skaņas, gan siltuma izolāciju. Turklāt savos projektos sākām uzstādīt saules paneļus, lai saražoto enerģiju izmatotu ēkas koplietošanas vajadzībām. Vēl vēlamies atzīmēt, ka ēku formai, izmēram, noteiktam stāvu augstumam arī ir būtiska nozīme, lai sasniegtu noteiktus energoefektivitātes parametrus, ko apliecina gan aprēķini, gan faktiskie mērījumi. Šis ir vēl viens aspekts, par kuru izglītojam arī mūsu potenciālos klientus.
– Vai paredzams, ka nākamie dzīvojamo māju projekti kļūs vēl energoefektīvāki?
– Pilnīgi iespējams. Energoefektivitāti var panākt, uzlabojot tehniskos risinājumus un izmantojamos būvmateriālus, kā arī palielinot atjaunojamo un alternatīvo enerģijas avotu izmantošanas iespējas.
– Sarunas noslēgumā, Renāte, atgriezīsimies pie pārdošanas: Cik daudz dzīvokļu YIT projektos šobrīd ir pārdošanā? Kādas jaunas ēkas gaidāmas tuvākajā nākotnē?
– YIT šoruden pārdošanā ir vairāk nekā 200 dzīvokļu, un tuvākajos mēnešos plānojam papildināt savu piedāvājumu. Šobrīd aktīvā būvniecības un pārdošanas fāzē ir vairāki projekti dažādās Rīgas apkaimēs, tajā pat laikā daļa dzīvokļu ir jau pilnībā pabeigti vai tuvojas būvniecības noslēgumam.
Augustā ekspluatācijā tika nodota kompleksa Silvas nami ceturtā māja, un pavisam nesen uzsākta arī piektās mājas būvniecība. Turpinās kvartāla Mārpagalmi attīstība, notiek otrās kārtas būvniecības darbi, gatavojamies pirmās mājas nodošanai ekspluatācijā. Savukārt jaunajā kvartālā Kaivas ielā oktobrī svinēsim pirmās ēkas Spāru svētkus. Mūsu pēdējais jaunums – projekts Grafīts Bieriņos, kura pārdošanu uzsākām septembra vidū. Šis ir komforta klases projekts ar 72 dzīvokļiem.
Nākamajā gadā plānojam turpināt mūsu lielo kvartālu attīstību, kā arī realizēt dzīvojamo māju projektus dažās jaunās vietās Rīgā.