Energoefektivitāti mājoklī var uzlabot ne tikai ar renovāciju un siltināšanu, bet arī ar pārdomātu interjera dizainu. Pareizi izvēlēti materiāli, krāsas, mēbeles un apgaismojums var palīdzēt samazināt elektrības un apkures izmaksas, vienlaikus radot komfortablu, estētisku un videi draudzīgu dzīves telpu. Nekustamo īpašumu attīstītāja "Bonava Latvija" eksperti dalās padomos, kā iekārtot interjeru, lai tas būtu ne tikai skaists, bet arī energoefektīvs.
Dabīgais apgaismojums: kā izmantot dienasgaismu maksimāli efektīvi?
Dienasgaisma mājoklī ir būtiska ne tikai istabas augiem, bet arī enerģijas taupīšanai. Dabīgais apgaismojums samazina nepieciešamību pēc mākslīgās gaismas, ietaupot elektroenerģiju un padarot telpas gaišākas un mājīgākas. Eksperti iesaka izvēlēties gaismu caurlaidīgus aizkarus vai žalūzijas, kas ļauj telpās brīvi ieplūst dabīgajam apgaismojumam, it īpaši ziemā un tumšākos mēnešos. Ja izvēlēti blīvi un aptumšojoši aizkari, noteikti jāatceras dienas laikā tos turēt atvērtus.
Tāpat speciālisti atgādina – pareizi izvēlēti interjera elementi var uzlabot gaismas plūsmu telpā un vizuālo plašumu. Gaiši sienu un griestu toņi, kā arī atstarojošas virsmas, piemēram, spoguļi, stikla elementi un lakotas mēbeles, palīdz vienmērīgāk izplatīt dabīgo gaismu, padarot telpu gaišāku, plašāku un vizuāli harmoniskāku.
Mēbeles un telpas plānojums: kā samazināt siltuma zudumu?
Lielisks veids, kā samazināt siltuma zudumu mājoklī un uzlabot energoefektivitāti, ir pareiza mēbeļu un tekstilizstrādājumu izvēle un izvietojums. Lielās mēbeles, piemēram, skapji un dīvāni, kas novietoti pie aukstām ārsienām, var palīdzēt samazināt siltuma izplūdi un saglabāt telpā vienmērīgāku temperatūru.
Ziemā siltuma noturību var uzlabot, izmantojot biezu paklāju, kas darbojas kā siltumizolācija, samazinot aukstuma izplatīšanos no grīdas. Ja aktuāla problēma mājoklī ir aukstuma ieplūšana no logiem, jāizvēlas termoaizkari vai dubultie aizkari, kas palīdz uzturēt telpā siltumu. Savukārt vasarā tie var aizturēt saules starus, saglabājot patīkami vēsu telpu un mazinot nepieciešamību pēc kondicioniera izmantošanas.
Logu un durvju hermētiskums ir vēl viens būtisks energoefektivitātes faktors. Nepietiekami noslēgti logi un durvis var radīt caurvēju un siltuma zudumu, kas savukārt palielina apkures izmaksas ziemā un dzesēšanas izdevumus vasarā. Lai to novērstu, ir svarīgi regulāri pārbaudīt blīvgumijas, izolācijas materiālus un aizpildīt spraugas, nodrošinot efektīvu siltuma saglabāšanu mājoklī.
Ilgtspējīgi un energoefektīvi materiāli
Iekārtojot interjeru, eksperti iesaka pievērst uzmanību materiālu izvēlei, dodot priekšroku dabīgiem un energoefektīviem risinājumiem. Koks un akmens ir lieliska izvēle, jo tie efektīvi uzkrāj un izstaro siltumu, palīdzot uzturēt stabilu temperatūru ilgāk nekā, piemēram, metāls vai stikls. Mājīguma un termoizolācijas uzlabošanai ieteicams izmantot dabīgās šķiedras audumus – vilnu, linu un kokvilnu, kas palīdz saglabāt siltumu ziemā un atvēsināt telpu vasarā.
Gudras tehnoloģijas un ierīces
Mūsdienu tehnoloģijas piedāvā daudz iespēju, kā uzlabot mājokļa energoefektivitāti un samazināt ikmēneša izmaksas. Viens no efektīvākajiem risinājumiem ir viedie termostati, kas pielāgo telpas temperatūru mājas iemītnieku paradumiem un var ietaupīt līdz pat 20 % no apkures izmaksām. Eksperti iesaka pievērst uzmanību arī sadzīves tehnikas energoefektivitātei. A+++ klases ledusskapji, veļasmašīnas un trauku mazgājamās mašīnas patērē ievērojami mazāk elektroenerģijas, ilgtermiņā palīdzot samazināt elektrības rēķinus un veicinot ilgtspējīgāku dzīvesveidu.
Gudrs apgaismojums ir vēl viens efektīvs veids, kā samazināt elektroenerģijas patēriņu. Lai gan LED un viedās spuldzes sākotnēji var būt dārgākas, tās ir energoefektīvākas un ilgāk kalpo, kas ilgtermiņā nozīmē būtiskus ietaupījumus. Kustību sensori ļauj pielāgot apgaismojuma intensitāti un nodrošina, ka gaisma tiek izslēgta brīžos, kad tā nav nepieciešama.