Jau trešo vasaras sezonu Latvijas kūrorti praktiski ir bez Krievijas un Baltkrievijas atpūtniekiem. Ja iepriekšējās divās sezonās tas bija saistīts ar Covid ierobežojumiem, tad 2022. gadā tas bija militārs uzbrukums Ukrainai. Kā tik liela tūristu skaita trūkums, salīdzinot ar agrākajiem gadiem, ietekmēja Latvijas kūrortus, un kāda bijusi aizvadītā vasara?
Ar šādiem jautājumiem žurnāls m2 un portāls varianti.lv vērsās pie nekustamā īpašuma tirgus pārstāvjiem, kas specializējas kūrorta īres mājokļu segmentā.

ALEKSEJS ZVJOZDKINS,
UZŅĒMUMA RENT JURMALA ĪPAŠNIEKS:
– Šī gada īres tirgus svarīgākā vēsts: urā! Beidzot visi Covid ierobežojumi ir beigušies! Atpūtnieku un tūristu bija daudz, un to droši vien juta visi, kas izīrējā savu kūrorta mājokli. 2022. gads noteikti bija labāks nekā divi iepriekšējie pandēmijas gadi. Bet salīdzināt to ar pēdējās desmitgades vasaras sezonām vairs nav jēgas: tādu atpūtnieku skaitu no Krievijas un Baltkrievijas, kāds bija iepriekš, mēs vēl ilgi neredzēsim. Pēdējos gados atpūtnieku auditorija ir ļoti mainījusies. Pieprasījumu veidoja vietējie, ukraiņi, izraēlieši, lietuvieši... Gadījās gan krievu valodā runājoši eiropieši, gan Lielbritānijas iedzīvotāji. Es to secinu, pamatojoties uz manā pārvaldībā esoša fonda, kas nodarbojas ar nekustamā īpašuma izīrēšanu, klientu analīzi; tās ir aptuveni 100 kūrorta nekustamā īpašuma vienības, no kurām 60% ir privātmājas, bet pārējie ir dzīvokļi un apartamenti.
Vispopulārāko pieprasījumu izmaksas pagājušajā vasarā jūlijā un augustā svārstījās 3000-5000 eiro robežās. Negaidīti daudz cilvēku interesējās par dažādiem luksusa apartamentiem. Taču arī šajā gadījumā viņi tikai retu reizi piekrita maksāt vairāk par 6000 eiro mēnesī. Bet pie mums Jūrmalā, piemēram, kompleksā Jūrmalas Vilnis šādus mājokļu variantus piedāvāja par 7500-9000 eiro mēnesī. Klientus tas neapmierināja. Bija jārunā ar īpašniekiem, piedāvājot samazināt cenu. Tie, kuri piekrita izīrēt apartamentus par 6500-6800 eiro mēnesī sākotnējo 9000 eiro vietā, dabūja īrnieku un samaksu. Tie, kuri nemainīja savus principus, palika bez nekā. Jāsaprot, ka galvenie dzīvokļu un apartamentu īrnieki, kas piekrita maksāt 7500-9000 eiro mēnesī, pēdējos gados bija krievi. Bet ceļš uz Latviju viņiem faktiski ir slēgts.
Luksusa māju izmaksas šogad bijušas solīdākas – no 10000 līdz 15000 eiro mēnesī. Potenciālie īrnieki reaģēja mierīgi, ieraugot šādus skaitļus, un slēdza līgumus. Dzirdēju, ka bija viens vasaras darījums par daudz augstāku cenu – krietni vairāk par 30000 eiro. Bet tas ir atsevišķs gadījums, kas nesniedz pilnvērtīgu tirgus novērtējumu.
Kopš kara sākuma, tas ir, kopš marta, Jūrmalā ir pieaudzis pieprasījums pēc ilgtermiņa īres. Tāpēc daļa dzīvojamā fonda pazuda no piedāvājumu saraksta vēl pirms siltā laika iestāšanās. Tomēr es neteiktu, ka tas radīja kādu deficītu vai kāds neatrada sev ko pieņemamu. Bija iespējams apmierināt gandrīz katru vēlmi, ja, protams, klientam bija priekšstats par tirgu. Taču, ja mums prasīja par 1000 eiro mēnesī atrast to, kas tika piedāvāts par 3000, protams, ka to izdarīt nebija iespējams.
Nobeigumā vēlos minēt pārsteidzošu faktu: jau augustā un septembrī pie mums vērsās ar piedāvājumu: pameklēsim kaut ko labu 2023. gada vasaras sezonai! Tā noteikti nav bijis jau daudzus, daudzus gadus. Un tas nav atsevišķs gadījums.

INESA JENAITE,
JŪRMALAS OSOBNYAK CLUB HOUSE MĀRKETINGA UN PĀRDOŠANAS VADĪTĀJA:
– Mūsu kompleksa īres mājokļi pieder pie premium kategorijas, un to nav tik daudz – divi desmiti vienību, tāpēc tie ir nišas produkti. Mūsu projekta koncepcija, pirmkārt, ir ilgtermiņa īre. Arī vasaras sezonā prioritāte ir īres komplekts – tas ir, uz visiem trim vasaras mēnešiem. 2022. gada vasarā top mēnešos (jūlijā vai augustā) īrei tika piedāvāti tikai daži dzīvokļi ar divām guļamistabām par cenām līdz 7000 eiro mēnesī. Aizvadītā siltā sezona noslogotības ziņā izvērtās vēl produktīvāka nekā 2021. gadā: noslogojums, ieskaitot jūniju, bija tuvu 80%. Un tas panākts, lai arī ģeopolitiskās situācijas dēļ atpūtnieku no Krievijas bija maz. Ievērojama daļa vasaras klientu bija no Eiropas un Amerikas.
Ārpus sezonas Osobnyak Club House dzīvokļi klientiem ir lētāki. Mūsu piedāvātajās dzīvokļu īres cenās jau ir iekļauta daļa komunālo maksājumu, iknedēļas uzkopšana, veļas maiņa un vienas pazemes autostāvvietas izmantošana. Klienti ļoti novērtē šādas bonusa iespējas. Mums gadu gaitā izveidojusies laba reputācija, ir daudz pastāvīgo viesu, kuri pie mums atgriežas atkārtoti. Un, runājot par noslogojumu, kopējais rezultāts ir ļoti pārliecinošs. Neliela atšķirība salīdzinājumā iepriekšējiem gadiem bija tāda, ka nedaudz pieaudzis ilgtermiņa līgumu un vasaras komplektu skaits. Līdz ar to ir samazinājies to istabu skaits, kuras varētu piedāvāt vasarā. Tajā pašā laikā šis piedāvājuma samazinājums ļāva mums paaugstināt īstermiņa īres izmaksas. Bet ilgtermiņa līgumiem cenas 2022. gadā praktiski nemainījās.
Atsevišķi vēlos pieminēt mūsu sadarbību ar Booking.com, - kad ir brīvi dzīvokļi, veiksmīgi izmantojam viņu platformu.

LAURA RATNIECE,
JŪRMALAS KOMPLEKSA TURAIDAS KVARTĀLS TIRDZNIECĪBAS VADĪTĀJA:
— Ja runājam par pieprasījumu pēc īres mājokļiem, jāatzīst, ka šī vasaras sezona mums bija tikpat laba kā iepriekšējās. Tiesa, kopš gada sākuma esam pārdevuši divus desmitus dzīvokļu, un vēl 45 esam izīrējuši ilgtermiņa īrē uz gadu. Tādēļ šovasar varējām rīkoties tikai ar 22 īres dzīvokļiem. Tie ir dzīvokļi gan ar vienu, gan divām guļamistabām. Vislielākā pieprasījuma periodā tas ir jūlijā un augustā, tie izīrēšanai uz mēnesi tika piedāvāti par cenām no 5200 līdz 6000 eiro. Šī cena ietvēra visus komunālos maksājumus, dzīvokļa uzkopšanu un veļas mainīšanu. Jāsaka, ka jau pandēmijas laikā komplekss Turaidas kvartāls sāka atteikties no prakses slēgt minimālo īres līgumu uz vienu mēnesi, un 2022. gadā mūsu dzīvokļi kļuva pieejami izīrēšanai arī uz īsāku laika periodu. Mums kļuva pierasti atpūtnieki, kas tos noīrēja uz trim četrām diennaktīm vai uz nedēļu.
Mēs esam noslēguši līgumu ar Booking.com un sākām sadarboties tostarp arī ar viņiem. Zināmā mērā, tieši pateicoties tam, vasara bija tik laba, un mēs panācām, ka bija simtprocentīgi aizņemti īstermiņa īrēšanai iedalītie dzīvokļi. Analoģiska aina bija vērojama arī septembra pirmajā pusē.
Kas bija mūsu atpūtnieki? Vietējie iedzīvotāji. Nopietnu plūsmu nodrošināja viesi no Lietuvas. Bija arī atpūtnieki no Igaunijas, Somijas, Vācijas, Polijas, Francijas…, Turklāt viņi visi bija šo valstu pilsoņi un nevis izceļotāji no postpadomju telpas. Lielākā daļa viesu nekādi nebija saistīta ar Latviju, un daudzi pirmo reizi bija atbraukuši šeit atpūsties un iepazīties ar mūsu kūrortu. Īso īres termiņu dēļ mēs spējām konkurēt ar viesnīcām un pārvilināt pie sevis daļu viņu klientu.
Ir skaidrs, ka mainīgā ģeopolitiskā situācija liek meklēt jaunus darbības variantus un formas. Pozitīvi noskaņo tas, ka ne pirms gada, ne arī pirms trim gadiem, kompleksa Turaidas kvartāls vasaras īres fonda aizpildījums nekad nav bijis mazāks par 85 %. Jūrmala ir stabili iekarojusi starptautiska kūrorta reputāciju. Mēs ticam, ka ar to būs labi, un par apstiprinājumu var kalpot fakts, ka mūsu kompānija turpina jauna kūrorta īres mājokļu kompleksa būvniecību Pilsoņu ielā. Pirmos iemītniekus tas uzņems nākamgad.

VITALIJS DROZDS,
SAULKRASTU DZĪVOJAMĀ KOMPLEKSA SUNREPUBLIC PĀRVALDNIEKS:
– Vasaras īres sezona Saules Club Apart viesnīcai, kas darbojas kompleksa SunRepublic teritorijā, bija pat labāka nekā pagājušajā gadā. Tas panākts, jo bija ievērojams atpūtnieku skaita pieaugums no Lietuvas. Īrnieku skaits no šīs valsts pieaudzis pat vairāk nekā par 50%. Privātās sarunās viņi paši atzīst, ka sākt lūkoties uz Latviju viņus spieda augstās izmaksas par atpūtu Lietuvas galvenajā kūrortā – Palangā. Pagājušajā vasarā atpūtu pie Rīgas jūras līča piekrastes devās baudīt ne tikai Lietuvas lielo pilsētu Panevēžas un Šauļu iedzīvotāji, kas atrodas netālu no Latvijas robežas, bet arī Viļņas un Kauņas, kā arī lauku iedzīvotāji. Brauca ar visām ģimenēm - laulātie, bērni, vecmāmiņas... Viņi blīvi piepildīja īrētos dzīvokļus, izmantojot papildu nakšņošanas iespējas uz līdz paņemtajiem matračiem. Šis apstāklis mūs pamudināja pārskatīt tuvākajā laikā cenu politiku un pārorientēties no dzīvokļa īres cenām kā tādām uz mājokļa izmaksām atkarībā no iedzīvotāju skaita.
Bez lietuviešiem un vietējiem klientiem šovasar mūsu viesu vidū bija vācieši, poļi, somi, briti... Interesanti, ka šogad pēc dažu gadu pārtraukuma atkal sāka parādīties klienti, kuri neaprobežojās tikai ar divu vai trīs dienu uzturēšanos. Biežāk bija vēlēšanās īrēt mājokli pusotru līdz trīs nedēļām. Lai gan 75% no visiem pieprasījumiem joprojām bija norādīts termiņš, kas nepārsniedza trīs četras dienas.
Šogad atpūtniekiem piedāvājām iespēju īrēt jebkuru no divarpus desmitiem īrei paredzēto istabu. Ja analizē laika posmu no maija vidus līdz septembra vidum, redzams, ka to noslogojums bija 75% līmenī, ja pārskatam izvēlamies laika posmu no 20. jūnija līdz 1. septembrim, tad noslogojums bija tuvu 95%. Cenas, kuras noteicām 2022. gadā, ir pieaugušas par aptuveni 10%, salīdzinot ar pagājušo gadu. Mūsu lētākais piedāvājums ir kompakts mājoklis ar platību 25 kvadrātmetri, kas vasarā maksāja 80 eiro diennaktī, dārgākais – 250. Kā redzams no minētajiem noslogojuma rādītājiem, tirgū cenu uzskatīja par pieņemamu. Runājot par ilgtermiņa līgumiem, arī šeit īres cenas kāpj. Tās ietekmē apkures un citu saistīto maksājumu sadārdzināšanās.
Atsevišķi vēlos vērst uzmanību uz komunālo pakalpojumu rēķinu ietekmi uz uzņēmējdarbības rentabilitāti. Marginalitāte samazinās, bet domāju, ka šis process ir vērojams ikvienā nozarē. Un šeit priekšplānā izvirzās apkalpojošā uzņēmuma loma un funkcijas. Ja par piemēru ņemam mūsu kompleksu, tad, pateicoties pārvaldības sabiedrības laicīgiem pūliņiem, elektrības izmaksas ir aptuveni 0,14 eiro par kilovatu, bet apkures izmaksas ir aptuveni 95 eiro par megavatu (cenas bez PVN). Tas ir ievērojami zemāks par vidējo tirgus rādītāju. Tāpēc īrējot dzīvokļus ar platību 40-100 kv. m mūsu viesnīcā (slēdzot līgumu uz laika posmu no oktobra līdz maijam) maksā vidēji 700-900 eiro mēnesī, ieskaitot komunālos maksājumus. Tas ir daudz lētāk un videi draudzīgāk nekā līdzīgi dzīvokļi Rīgā.