Ir pagājuši divi gadi kopš vadošā mājokļu attīstītāja “Bonava Latvija” izvirzītā mērķa visus savus topošos projektus aprīkot ar saules paneļu tehnoloģijām. Projekta “Pīlādžu mājas” saules paneļi aktīvi darbojas jau gadu un sniedz lieliskus rezultātus, pilnībā nosedzot mājas koplietošanas elektrības izmaksas. Savukārt iegūtā un nepatērētā saules enerģija, kuru nodod elektroenerģijas tirgū, naudas izteiksmē papildina mājas uzkrājumu fondu.
“2022. gadā “Bonava Latvija” izvirzīja mērķi savas nākamās daudzdzīvokļu ēkas aprīkot ar saules paneļu sistēmām ar ražošanas jaudu līdz 11,1 kW, tādējādi nosedzot aptuveni līdz 10% no ēkas kopējā elektroenerģijas patēriņa. Pašlaik varam pozitīvi novērtēt sasniegtos mērķus,” komentē Andris Vindels, nekustamo īpašumu attīstītāja “Bonava Latvija” Klientu servisa un garantijas nodaļas vadītājs. “Visos mūsu jaunajos projektos uz jumta ir uzstādīti saules paneļi. Savukārt ēkām, kas nodotas ekspluatācijā pirms 2022. gada, esam veikuši jumta izturības un slodzes pārrēķinu, lai pārliecinātos, ka arī tur pēc iedzīvotāju iniciatīvas ir iespējams uzstādīt saules paneļu tehnoloģijas.”
Pēc “Pīlādžu māju” apsaimniekotāja sniegtajiem datiem 2024. gadā ik mēnesi saules enerģija nosedza mājas koplietošanas elektrības izmaksas, un līdz decembrim mājas uzkrājumu fondā ir iemaksāti aptuveni 60 eiro. “Iespējams, summa nešķiet ārkārtīgi liela, taču redzams, ka saules paneļu uzstādīšana atmaksājas un, perspektīvā lūkojoties, iegūtie līdzekļi gadu laikā, tehnoloģijām attīstoties, tikai pieaugs,” norāda “Bonava Latvija” eksperts.
“Enerģētiskā neatkarība, spējot pašiem maksimāli daudz ražot nepieciešamo enerģiju, ir svarīgs aspekts gan no izmaksu samazināšanas viedokļa iedzīvotājiem, gan enerģētiskās drošības kontekstā. Pozitīvi, ka līdz šim mājsaimniecību iecienīto saules paneļu atbalsta programmu, realizējot jaunos projektus, plāno izmantot arī visu nākamo daudzdzīvokļu ēku būvniecībā, būtiski paplašinot zaļās enerģijas pieejamību dzīvojamajā sektorā. Atjaunīgo energoresursu ražošana apvienojumā ar efektīvu un pārdomātu energoresursu izmantošanu ir nākamais solis ilgtspējīgas nākotnes veidošanā,” stāsta klimata un enerģētikas ministrs Kaspars Melnis.
“Bonava Latvija” eksperts norāda, ka iepriekš, vēl 2021. vai 2022. gada sākumā, iedzīvotājus piesardzīgus darījusi saules paneļu ilgmūžība un jautājums, vai to uzstādīšana atmaksāsies. Taču pašreiz, modernajām tehnoloģijām attīstoties, ir skaidri redzams, ka saules baterijas kalpo daudz ilgāk un to pienesums elektroenerģijas rēķinu samazināšanā ir jūtams.
“Mūsu ēkas tiek celtas, balstoties inovācijās un ilgtspējā, domājot par energoefektivitāti un zaļās enerģijas iespēju izmantošanu katrā solī. Mums ir svarīgi rūpēties par CO2 izmešu samazināšanu un virzību uz pēc iespējas lielāku enerģētisko neatkarību. “Pīlādžu māju” iedzīvotāji iegūto un izlietoto saules elektroenerģiju redz savos ikmēneša rēķinos un novērtē ietaupījumu. Mēs redzam, ka arī dzīvokļa iegādē, domājot par energoefektivitāti, tas ir klientiem aktuāls jautājums,” norāda Andris Vindels.
Domājot par nākotnes plāniem, eksperts norāda, ka, redzot pašreizējos ieguvumus un sekojot līdzi jaunākajām tendencēm, ir plāns turpināt uzstādīt saules paneļu tehnoloģijas visās topošajās “Bonava Latvija” mājās uz jumta tehnoloģiski piemērotākajā vietā.
Apliecinot gatavību savā darbībā īstenot klimata pārmaiņu pamatnostādnes, kas vērstas uz siltumnīcefekta gāzu (SEG) emisiju apjoma kontroli un samazināšanu, “Bonava Latvija” 2019. gadā pievienojās starptautiskajai iniciatīvai Science Based Targets. Tā ir Pasaules Dabas Fonda (World Wide Fund for Nature), Pasaules Resursu institūta (World Resources Institute), organizācijas CDP (Carbon Disclosure Project) un ANO Globālā līguma kustības (United Nations Global Compact) 2015. gadā izveidota nevalstisko organizāciju apvienība, kuras uzdevums ir palīdzēt uzņēmumiem izvirzīt izmērāmus un klimatu ietekmējošus mērķus, lai saskaņā ar Parīzes nolīgumu pārskatāmā nākotnē ierobežotu un samazinātu globālo vidējās temperatūras pieaugumu.