Šogad deviņos mēnešos veikti 5450 darījumi ar lauksaimniecībā izmantojamo zemi un meža īpašumiem, kas ir par 1% mazāk nekā attiecīgajā periodā pērn, aģentūru LETA informēja nekustamo īpašumu kompānijas "Latio" pārstāvji. Vidējā lauksaimniecības zemes nomas maksa Latvijā deviņos mēnešos bija 188 eiro par hektāru gadā, kas ir par 1,6% lielāka nekā pērn. Augstākā reģistrētā lauksaimniecības zemes pirkuma cena šī gada trešajā ceturksnī bija 13 000 eiro par hektāru, darījums par 27 hektāru iegādi veikts jūlijā Jelgavas novada Zaļenieku pagastā. Savukārt lauksaimniecības zemes vidējā cena par hektāru šogad bija 5240 eiro un tā ir augusi par 3%, salīdzinot ar 2023.gada pirmajiem trim ceturkšņiem, liecina "Latio" dati. 

Kompānijas pārstāvji informē, ka pieauguša skujkoku meža cena ir 23 000 eiro par hektāru, pieauguša lapu koku (pamatsuga - bērzs) meža cena - 16 800 eiro par hektāru, bet vidējā meža īpašumu cena lielāko investoru darījumos trešajā ceturksnī bija 3672 eiro par hektāru, kas ir pieaugums par 9%, salīdzinot ar 2024.gada 2. ceturksni). "Latio" eksperti secinājuši, ka meža un lauksaimniecībā izmantojamo zemju tirgus stagnē - neliels darījumu skaita kritums šogad novērots visos reģionos. Trūkst augstvērtīgas aramzemes piedāvājuma. Īpašnieki turpina turēt savā īpašumā kvalitatīvu lauksaimniecībā izmantojamo zemi kā kapitālu, savukārt par pļavām un ganību platībām šobrīd interese ir maza. Dinamiski mainījies arī pircēja "portrets" - šogad aktīvākais lauksaimniecības zemju iegādē ir "Attīstības finanšu institūcijas "Altum"" ("Altum") pārvaldītais Zemes fonds, kas pirmajos trīs ceturkšņos iegādājies vairāk nekā 4000 hektārus par kopsummā 18,6 miljoniem eiro. Salīdzinot ar to pašu laika posmu pērn, "Altum" iegādāto platību apjoms ir pieckāršojies.

Meža īpašumu segmentā trešajā ceturksnī vidējā cena lielāko investoru darījumos sasniedza 3672 eiro par hektāru, savukārt lielāko investoru ar ārvalstu kapitālu zemju pirkumos - 4200 eiro par hektāru. Šobrīd meža zemju tirgū pieprasījums saglabājas stabils, vērtē "Latio", bet prognozes ir piesardzīgas - būtisks cenu kritums nav gaidāms, un šā gada beigās iespējams pat neliels cenu kāpums.