Varianti.lv

Lietuviešu projekts

Lietuviešu projekta mājām ir pieci stāvi, tās celtas no dzelzsbetona paneļiem. Agrāk celtajām mājām ir balkoni, bet jaunākajām – lodžijas. Šīs sērijas mājās nav lifta.Lietuviešu projekta nami atrodami gandrīz visos Rīgas rajonos, kur ir padomju laika sērijveida apbūve, izņemot Zolitūdi.

Vienistabas dzīvokļi

Vecākajās mājās vienistabas dzīvokļa platība ir 31 m2, no kuriem istaba ir 18 m2 plaša. Jaunākajās lietuviešu projekta mājās vienistabas dzīvokļa kopējā platība ir 27 m2, no kuriem istaba ir 14 m2 liela. Virtuve ir maza – 6 m2, vannas istaba un tualete ir apvienotas.

Lietuviešu projekta māju Rīgā ir daudz, tāpēc ir salīdzinoši liels šīs sērijas dzīvokļu piedāvājums. Dzīvokļu mazā platība ietekmē dzīvokļu cenu, bet tajā pašā laikā šie dzīvokļi kļūst arvien pieprasītāki, jo ir lētāki.

Divistabu dzīvokļi

Sastopami vairāki divistabu dzīvokļa plānojumi.

Jaunākajās lietuviešu projekta mājās visbiežāk ir sastopami divistabu dzīvokļi, kuru kopējā platība ir 48 m2, istabas – 15 un 17 m2 lielas. Istabas ir izolētas, to logi vērsti dažādos virzienos. Istabām ir kopēja siena, tāpēc var būt dzirdams blakus istabā notiekošais. Dzīvoklim ir neliela (6 m2) virtuve. Vannas istaba ir atsevišķi no tualetes. Priekšnams ir pietiekami ērts, tomēr gaitenis starp istabām un virtuvi ir pārāk šaurs. Ja dzīvoklis atrodas zemākajos ēkas stāvos un iepretim logiem aug lieli koki, dzīvojamās istabās – to izstieptās formas dēļ – var būt nepietiekams apgaismojums. Vienai no istabām ir lodžija.

Divus no plānojumiem dēvē par pusotras istabas dzīvokļiem.

Vecākajās lietuviešu projekta mājās sastopami pusotras istabas dzīvokļi ar caurstaigājamu lielāko istabu. Dzīvokļa kopējā platība ir 36 m2, istabas ir 17 un 7 m2 lielas. Mazākā istaba ir ļoti maza, lai tajā nokļūtu, jāiet pa diagonāli cauri lielākajai istabai. Dzīvoklī ir neliela virtuve, mazs priekšnams, vannas istaba un tualete apvienotas vienā telpā. Šaurības dēļ grūti atrast vietu, kur novietot standarta izmēra veļas mašīnu. Šā plānojuma dzīvoklim var būt balkons.

Jaunākajās lietuviešu projekta mājās sastopami pusotras istabas dzīvokļi ar izolētām istabām. Dzīvokļa kopējā platība ir 38 m2. Istabas ir nelielas – 11 un 9 m2, virtuve – maza, vannas istaba un tualete – atsevišķi. Dzīvoklim ir pietiekami ērts priekšnams. Vienai no ir lodžija. Šāda plānojuma dzīvokļi ir reti sastopami un ļoti pieprasīti.

Trīsistabu dzīvokļi

Lietuviešu projekta trīsistabu dzīvokļiem iespējami vairāki plānojumi. Visiem lietuviešu projekta dzīvokļiem ir mazas virtuves un šaura eja no koridora līdz virtuvei. Vannas istaba ir atsevišķi no tualetes, bet īpašnieki ļoti bieži nojauc starpsienu starp vannas istabu un tualeti, lai iegūtu ērtāk izmantojamu platību.

Vispieprasītākie šīs sērijas dzīvokļi ir tādi, kam visas istabas ir izolētas. Šāda plānojuma dzīvokļa kopējā platība ir 66 m2, istabas – salīdzinoši plašas.

Vērtīgākie dzīvokļi ir tie, kuriem pievienotas starpēku pārejas, jo pāreja dod 6 m2 plašu papildu telpu, kur iedzīvotāji var glabāt retāk izmantojamas lietas, izveidot trenažieru zāli vai ierīkot darbnīcu. Mājas ar šādiem starpēku savienojumiem visvairāk ir sastopamas Imantā. Trīsistabu dzīvokļi, kuriem visas istabas ir izolētas, ir atrodami jaunākajās lietuviešu projekta mājās ar lodžijām.

Trīsistabu dzīvoklis ar pa diagonāli caurstaigājamu dzīvojamo istabu ir 60 m2 liels. Istabas ir plašas – 17, 15 un 13 m2, taču pa diagonāli caurstaigājamā istaba lielai ģimenei apgrūtina dzīvokļa izmantošanu. Šāds plānojums visbiežāk sastopams vecākajās lietuviešu projekta mājās ar balkoniem.

Retāk sastopami trīsistabu – tā sauktie vagoniņa tipa – dzīvokļi, kurus dažkārt sauc arī par divarpus istabu dzīvokļiem. Šī plānojuma dzīvokļu platība ir 53 m2, 9, 14 un 15 m2 plašās istabas izvietotas rindā. Tālākajā istabā var iekļūt tikai, izejot cauri vidējai – 14 m2 lielajai – istabai.

1 istaba
2 istabas
3 istabas
3 istabas (62 m2)